Min første dag på arbejde: del 2
Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania.
Min landbrugspraktik startede i sidste uge. Den er på en stor gård. I begyndelsen var jeg meget begejstret. Jeg var også ret nervøs ved tanken om at skulle arbejde 6 måneder i et andet land.
Jeg bor ikke så tæt på det sted, hvor jeg er i praktik. Jeg har fundet en delt lejlighed i byen. Jeg skal køre 20 minutter med bus for at komme hen til gården. Busstoppestedet er tæt på stedet, hvor jeg bor.
Mandag var min første dag. Jeg stod tidligt op, fordi jeg skulle møde på gårdens kontor kl. 6:00. Da jeg ankom, ventede landmanden på mig. Jeg præsenterede mig og gav ham min praktikaftale. Han var venlig og sagde: "Jeg håber, at du kan lide køer!"
Han gav mig overalls og viste mig rundt. Det er en meget stor gård med fem ansatte. De sælger mælk, frugt og grøntsager. De dyrker også korn til at fodre dyrene med.
Så startede vi vores arbejdsdag. Landbrugsmedhjælperne strøede frisk halm i stalden. Det gør det behageligere for køerne. Så fodrede de køerne med hø. Køerne sover udendørs på markerne og spiser inde i stalden.
Høet produceres på gården. For at lave hø skal man lade græsset gro på markerne, så høste det og lade det tørre. Når græsset er tørt, laver man baller og opmagasinerer dem. De laver hø i juni, når det er godt vejr.
Omkring kl. 10 leder landmanden køerne hen til malkerummet. De skal malkes morgen og aften. Ved middagstid spiste jeg sammen med landbrugsmedhjælperne, som gav mig mange råd.
Om tirsdagen arbejdede jeg stadig med køerne! Denne gang fodrede jeg dem selv med hø ved hjælp af en høtyv. Den eftermiddag lærte landmanden mig at køre traktor. Det var svært i begyndelsen, fordi det var nyt for mig. Men jeg fik til sidst styr på det.
De efterfølgende dage arbejdede jeg i marken sammen med landmanden. Han viste mig forskellige typer frø, de forskellige former for gødning, væksthusene og de afgrøder, som høstes hver sæson.
Jeg elskede denne uge. Det er dejligt at arbejde udenfor og indånde den friske luft. Jeg lærer en masse. Men det er en hårdere rytme end i skolen. Jeg tog meget træt hjem hver aften. Jeg kommer til at tage den med ro den første weekend og bare blive hjemme.
I næste uge skal jeg arbejde i gartneriet. Jeg skal plukke moden frugt. Derefter kommer jeg til at plante nye frø, og jeg kommer til at vande grøntsagerne i væksthusene.